Ana SayfaSektörelSATSO Sigortacılık ve Finans Grubu ilk sektör toplantısını yaptı

SATSO Sigortacılık ve Finans Grubu ilk sektör toplantısını yaptı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Sigortacılık ve Finans Grubu olan 16. Meslek Komitesi, meslek grubuna mensup firma temsilcilerinin katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirdi.

SATSO Ali Coşkun Konferans Salonu’nda düzenlenen; Komite Başkanı Ünal Ünalan, Başkan Yardımcısı Mutlu Eşme, Komiteden Meclis Üyeleri Tuncay Cebeci, Ayhan Akdağcı, Zafer Yıldırım ile Komite Üyeleri Ali Esen ve Şerafettin Gülerce’nin ev sahipliği yaptığı toplantıya Oda Yönetim Kurulunu temsilen Y.K Üyesi Behlül Bayrak, sektör grubuna mensup firma temsilcileri ile Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Sarıaslan da konuşmacı olarak iştirak ettiler.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Komite Başkanı Ünal Ünalan, seçimlerden bu yana komite olarak yapılan faaliyetler hakkında bilgiler vererek şunları dile getirdi: “İlk komite toplantımızı gerçekleştirerek görev dağılımımızı yaptık. Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanlarımıza ziyarette bulunarak yeni dönem planlarımızı, sektörümüze yönelik yapacağımız çalışmaları aktardık. İlimizde faaliyet gösteren sektörümüze yönelik sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettik. Üye acentelerimizin faaliyetlerinde kolaylık sağlaması adına yazılım firmaları ile görüşüp bir çalışma içerisine girdik. Diğer komitelerimizle ortak toplantılarda diğer sektörlerin sigorta taleplerinde Sakaryalı firmaları tercih etmelerini dile getirdik. Mesleği icra edecek ve yetiştirilecek stajyer ihtiyaçlarımız için de üniversitelerimiz ile görüşmeler gerçekleştireceğiz.  Önümüzdeki hafta sonu meclis üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirilecek olan çalıştayda görüşülmesini istediğimiz konuları ilettik. Statik IP konusunda bir iyileştirme girişimlerimiz var. Trafik sigortalarında 15 günlük sürenin kaldırılması konusunda ulusal anlamda yapılan çalışmalara komite da katkı sunmaya çalışıyoruz. Önerilerimizi Odamız vasıtasıyla TOBB’a, oradan da en üst kuruluşlara taşıyacağız.” diye konuştu.

Komite Başkanı Ünalan’ın açılış konuşmasının ardından SAÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Sarıaslan sigortacılığın temel özellikleri, sigorta çeşitlerinde yol haritaları, sigorta şirketlerinin güncel faaliyetleri ve durumlarına yönelik ayrıntılı bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Doç. Dr. Sarıaslan; tarifelerin, havuz ve taban fiyat uygulamasının sağlıklı yürümediğini, uluslararası sigorta şirketlerinin Türkiye’de faaliyet yürütmesinin sektör kalitesini ve rekabetini ciddi şekilde yükselttiğini belirtirken sigorta sektörü için küçük bütçeler sayılabilecek rakamlara sahip olan herkesin sigorta şirketi açmasının önüne geçilmesine vurgu yaptı.

Programın devamında soru-cevap bölümünü geçildi. Katılımcı komite üyeleri ve sektör temsilcileri tarafından Doç. Dr. Sarıaslan’a meslek personel sorunları, sahte hasar, acente ile broker ayrımının net olmaması, hasar oranı nedeniyle acente fesihleri gibi birçok konuda sorular yöneltilerek fikir alışverişinde bulunuldu.

 

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler