Ana SayfaSektörelSATSO Üyeleri ve Malezyalı Firmalar İkili İş Görüşmeleri Yaptı

SATSO Üyeleri ve Malezyalı Firmalar İkili İş Görüşmeleri Yaptı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Malezya Ulusal Sanayi ve Ticaret Odası (MICCI) iş birliğinde ikili iş görüşmeleri programı gerçekleştirildi.

Enerji, petrol, gıda, kozmetik, tekstil, plastik ve kauçuk sektöründen SATSO üyesi firma temsilcileri ve Malezyalı firmaların temsilcileri ticari iş birliği için bir araya geldiler

SATSO Hizmet Binasında gerçekleşen programa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Cem Gün ve Gökhan Tiryaki, Sayman Üye Volkan Terzioğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Behlül Bayrak ve Orhan Gazi Kılıçaslan ev sahipliği yaparken Malezya heyetinden ise Malezya Ulusal Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Haji Muhamad Amin Fahmi, Başkan Yardımcıları Khairul Azahar ve Abdul Aziz ile Oda temsilcileri ile SATSO üyesi firma yetkilileri ve Malezyalı firma temsilcileri katıldılar.

İkili iş birliği görüşmelerinin açılışını töreninde konuşan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün Sakarya’nın sosyoekonomik yapısı, uluslararası ticaret potansiyeli, iki taraf arasındaki ticaret hacmi hakkında bilgi verdi. Başkan Yardımcısı Gün, yaşanan elim deprem felaketinde hayatını kaybedenleri anarak başladığı konuşmasında şunları dile getirdi; “Sakarya; her alanda, her sektörde ve her kapasitede üretim yapan; tüm yolların içinden geçtiği, birçok kültürün birbiriyle uyum içerisinde yaşadığı ve bu kültürel zenginliği üretim gücüyle harmanlamış özel bir kenttir. Kendini her geçen gün geliştiren, ulusal ve uluslararası etkinliğini artıran ilimiz, çizgisini bozmadan gelişmeyi odağına almış, enerjisini hep daha iyisi için harcayan bir yapıya sahiptir.

Dolayısıyla iddialı bir kentiz ve bu iddiamızı da; yıllarla beraber artan ihracat kapasitemiz, organize sanayi bölgelerimiz, dünya markalarına ev sahipliğimiz, geleneksel ve günümüz teknolojilerini harmanlayan tarımsal üretim merkezlerimiz ile doğruluyoruz. Tarım bu şehrin birinci önceliğidir. Oda olarak biz de buna uygun olarak organize sanayi bölgelerimizi tarım alanı olmayan arazilere kuruyoruz. Odamızın da tarımsal anlamda ciddi çalışmaları bulunuyor. En önemlisi de dünyada sayılı ülkede bulunan doku kültürü laboratuvarımızdır.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, 15 bini aşkın üyesi ve köklü geçmişi ile şehrin en büyük mesleki sivil toplum kuruluşudur. Sadece üyelerinin değil, şehrin ve ülkenin menfaatini gözeten, “A kalite hizmet belgesi”ne ve uluslararası hizmet anlayışına sahip bir kurumdur.

Bugün global pazarlar hiç olmadığı kadar birbirine yakın ve ulaşılabilir bir konumda. Biz de üyelerimizin kurumsal, vizyonel ve ticari yapısının gelişimi, küresel pazara adaptasyonu konusunda ciddi gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda Malezya ile ticaret hacmimizin gelişmesi yolunda da bugün gerçekleştireceğimiz ikili iş görüşmeleri önemli bir adım olacaktır.

Türkiye, Malezya’nın en çok ürün aldığı 31. Ülke, en çok ürün sattığı 16. Ülke konumundadır. Bu ikili iş ilişkilerini geliştirerek sadece birbirimize ürün satmaktan ziyade çok daha uzun vadeli ortak iş birlikleri, yatırımları da hayata geçirebiliriz.

Şehrimiz 2022 yılında 170’den fazla ülkeye üretim yaparak Türkiye’nin en büyük 8. İhracatçı şehri olmuştur. 2022 yılında Sakarya iş dünyası Malezya’ya 2021’e kıyasla %116.7’lik bir artışla 1 milyon 88 bin 314 dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir.  İthalatımız ise; 690 bin dolar.

Karşılıklı olarak iki taraf arasında güvenli yatırım ortamı sağlandığı takdirde orta ve uzun vadede ticari hacmin artması, inovasyon ve kurumsal gelişimle birleşerek yeni iş girişimlerini destekleyecektir. Üyelerimizden de birçok firma burada. Şehir ekonomisinin yüzde 90’dan fazlasını oluşturan SATSO üyelerinin sahip olduğu potansiyel her iki ülkenin yararına olacaktır. Biz tüm üyelerimize kefiliz. SATSO üyesi olan her firma ile rahatça iş yapabilirsiniz.” dedi.

MICCI Başkanı Haji Muhamad Amin Fahmi; “Türkiye’de yaşanan elim depremden dolayı hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Malezya’da bunu derinden hissettik buraya gelen heyet olarak hepimiz çok üzgünüz.

Amacımız, Malezya ile Türkiye arasında ticari iş birliğini daha da güçlendirmektir. İslam iş birliği organizasyonu olarak Türkiye’ye geldik. Hedefimiz yatırım amaçlı hammadde tedariki konusunda Türkiye ve Sakarya ile içindir. Çoğunlukla en kaliteli firmalarla çalışma ve ortaklık içerisindeyiz. Üyelerimiz de tamamıyla yatırımcı ve firma sahipleridir. Türkiye ve Malezya arasındaki iş birliği çok eskiye dayanıyor. Ayrıca aramızda yapılan birçok anlaşma ve vergi muafiyeti mevcut. Malezya ve Sakarya arasındaki iş birliğini uzun vadede geliştirmek için elimizden geleni yapmaya hazırız. Katılan ve destek veren herkese çok teşekkür ederiz.” dedi.

Konuşmaların ardından SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün ve MICCI Başkanı Haji Muhamad Amin Fahmi tarafından günün anlam ve önemine yönelik karşılıklı plaket takdiminde bulunuldu.

Programın devamında SATSO tarafından oluşturulan B2B iş birliği görüşmelerine geçildi. Programda enerji, petrol, gıda, kozmetik, tekstil, plastik ve kauçuk sektöründen SATSO üyesi firma temsilcileri ve Malezyalı firmaların temsilcileri arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Yoğun geçen ikili iş görüşmelerinin ardından Malezya heyeti, SATSO üyesi firmaların üretim tesislerinde inceleme ziyaretleri gerçekleştirdi.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler