Ana SayfaSektörelBayrak: Yabancı uyruklu insanlar olmazsa tarım ve hayvancılık sektörü çöker

Bayrak: Yabancı uyruklu insanlar olmazsa tarım ve hayvancılık sektörü çöker

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, yılda iki kez düzenlenen Müşterek Meslek Komitesi Toplantısı’nın 2022 yılı son toplantısında söz alan 4. Meslek Komitesi (Tarım ve Hayvancılık Meslek Grubu) Meclis Üyesi Ahmet Bayrak Afganistan, Suriye vb. diğer yabancı kökenli insanlar olmazsa tarım ve hayvancılık sektörü ciddi şekilde çökeceğini söyledi.

SATSO 4. Meslek Komitesi (Tarım ve Hayvancılık Meslek Grubu) Meclis Üyesi Ahmet Bayrak yaptığı konuşmada; Tavukçuluk işletmelerine önceden devlet kömür işletmeleri tarafından tahsis fındık ve toz kömür tahsisi vardı. Fındık kömürü geçen yıl hiç verilmedi, toz ise 1/3 oranında verildi. Sektörün maliyetlerini ciddi şekilde artırdı.

Yetişmiş eleman sıkıntısı var. 5-6 seneye tarla sürecek, kümeslerde çalışacak adam bulmak çok zor olacak. Maalesef bir gerçek var; eğer Afganistan, Suriye vb. diğer yabancı kökenli insanlar olmazsa tarım ve hayvancılık sektörü ciddi şekilde çöker. Maalesef Türkler olarak bu sektörde çalışmıyoruz. Köylerde yerli eleman çalıştırmak istiyoruz ancak yok gelmiyor. Nitelikli istihdama önem vermek gerekiyor. Gıda olmadan yaşayamayız buna önem vermeliyiz. Mısır eken çiftçi kan ağlıyor. Bu çok önemli. Üretmezsek tükeneceğiz. Artık 1 litre süt 1 litre kola etmiyor. İşletmelerimize 500 bin adet ithal hayvan girdi. Karkas maliyeti kesim maliyetini bile karşılamıyor. Bunu beslemek, kesime uygun hale getirmek de ciddi maliyet ve et fiyatları çok daha artacaktır” dedi.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler