Ana SayfaSektörelAkdardağan; 'Daha çok denetim yapılmalı'

Akdardağan; ‘Daha çok denetim yapılmalı’

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, zincir marketler, stokçular ve fırsatçılara karşı yapılan gıda denetimlerinin ara vermeden sürmesini istedi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yurt genelinde geçen yıl yapılan denetimlerde 157 milyonu aşan ceza kesilmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten Başkan Akdardağan, “Başta zincir marketler olmak üzere fırsatçılar ve stokçulara yönelik bir yıl süreyle yapılan denetimlerin raporu açıklanmıştır. Son bir yıllık denetimlerde 1 milyon 378 bin 185 gıda kontrolü gerçekleştirildiğini ve bu denetimlerde 157 milyon 71 bin 469 liralık ceza kesildiği haberleri esnaflarımızı mutlu etmiştir. Yine bu denetimlerin 146’sı için Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmuştur. Ayrıca yine geçen yıl ALO 174 Gıda Hattına gelen toplam 175 bin 618 çağrıdan 84 bin 972’si sonuçlandırıldığı, yine bakanlığın ALO 174 WhatsApp İhbar Hattına 8 Mart 2020’den bugüne 51 bin 505 bildirim geldiği bunların 11 bin 91’i gıda ihbar ve şikayet kapsamında olduğu 10 bin 759 başvurunun da sonuçlandırılması ayrıca memnuniyet vericidir. Rakamlara baktığımızda denetimlerin yerinde olduğu ve sıklıkla devam etmesi gerektiği bir gerçektir.” Dedi.

Esnafların beklentisinin denetimlerin artması yönünde olduğunu açıklayan Başkan Akdardağan, “Bakanlık yetkililerinin yanı sıra ilimizdeki belediyelerimizden de bu konuda duyarlılık bekliyoruz. Fiyatları halen sürekli yukarı çeken zincir marketler, stokçulara ve fırsatçılara yönelik göz açtırılmayacak şekilde denetimlerin sıklıkla yapılmalı ve daha çok artırılmalıdır. Hükümetin gündeminde olan stokçulara ve fırsatçılara ağır cezalar verilecek çalışmaları tam anlamıyla destekliyor ve bu konuda esnafın temsilcileri olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. Vatandaşlarımızdan da ALO 174 hattı ve ALO 174 WhatsApp İhbar hattını aktif olarak kullanarak şüpheli durumları ihbar etmesini istiyoruz.” Dedi. 

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler