Ana SayfaSektörelAkdardağan istek ve talepleri dinliyor

Akdardağan istek ve talepleri dinliyor

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, mesleğe yeni başlayarak dükkan açan esnaflara ziyaretini sürdürüyor.

Başkan Akdardağan şehirde faaliyete yeni başlayan esnafları ziyaret ederek hayırlı işler temennisinde bulunuyor. Bakkallığın her dönem en gözde mesleklerin başında geliyor olmasından mutluluk duyduklarını belirten Başkan Akdardağan, “Mesleğimize olan ilgi nedeniyle oldukça memnunuz. Her geçen gün büyüyen bakkal ailesi, sağladığı birliktelikle örnek olmaya devam edecektir. Yeni üyelerimize aramıza hoş geldin derken heyecanlarına ortak oluyoruz. Yaptığımız ziyaretlerde istişarelerde bulunarak istek ve talepleri dinliyoruz.” Dedi. 

Başkan Akdardağan, “İşyeri büfe veya bakkal açarken tanımlamada veya kayıt esnasında karışıklıklar yaşanabilmektedir. Yaptığımız bu ziyaretlerde yeni esnaflarımıza hatırlatmalarımız oluyor. Büfe ve bakkal tanımı karıştırılmaktadır. Büfe; Tütün ve mamullerinin, alkollü ve alkolsüz içeceklerin, ambalajlı süt ve ürünlerinin, ambalajlı şarküteri ürünlerinin, ekmek ve çeşitlerinin, bisküvilerin, unlu mamullerin, ambalajlı kuruyemişlerin, çikolata ve şekerli ürünlerin Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiş olan sandviç, hamburger, tost, döner ve yiyecekler ile taze meyve suları, ayran, pizza, dondurma vb. ürünlerin satışının yapıldığı yerdir. Büfelerde sadece ambalajlı ürünler satılabilmektedir.” Dedi. 

Akdardağan, “Bakkallar ise; Mikro ve küçük ölçekli mesken mahallelerde hizmet veren ambalajlı ve ambalajsız şarküteri ürünleri, atıştırmalık ürünler, içecek (alkollü ve alkolsüz), gıda, temizlik maddeleri ile tekel ürünleri, kırtasiye, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin perakende olarak satıldığı işletmelerdir.  Bakkallarda ambalajlı ve ambalajsız tüm ürünler satılabilmektedir. Buradan anlaşılıyor ki; Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticarette ilgili mevzuat gereğince satış alanı imkanları daha fazladır. Yine bakkallar ihtiyaç olması halinde, bünyelerine nace alt kodu ile kasap, şarküteri, pastane, manav ürünlerini rahatlıkla ekletebilmekte ve satışını yapabilmektedir. ” Dedi.

Yeni işyeri açacak veya devir edecek esnafların tanımlamalara dikkat etmesini isteyen Başkan Akdardağan, “Yeni işyeri açılışlarını bakkal olarak (Nace Kodlaması) açılması menfaatlerine olur. Ayrıca basit usul şartlarını taşıyarak açılış yapacak olanlar için odamız muhasebe birimi her türlü yardımcı olmaya ve yıllık evrak giriş çıkışını tutmaya hazırdır. Detaylı bilgi almak isteyenler ve mesleğe başlamak isteyenler, odamızın (0264) 277 74 17 numaralı telefonlarını arayabilirler.” Dedi.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler