Ana SayfaSektörelAtalay: Peşin ödemelerin veya ilk iki taksitin ödenmesi zorunlu

Atalay: Peşin ödemelerin veya ilk iki taksitin ödenmesi zorunlu

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Erdinç Atalay 7440 Sayılı Af Kapsamı İlk İki Taksit veya Peşin Ödemeler 31/07/2023 tarihine kadar yapılması gerektiğini hatırlatarak mükellefleri uyardı.

Erdinç Atalay yaptığı açıklamada; ‘7440 Sayılı Kanun ile 31/12/2022 vade tarihine kadar olan Vergi, SGK ve birçok kamu kurumuna olan borçların yapılandırılması, matrah artırımı imkânı getirilmiş olup Cumhurbaşkanı Kararı ile başvuru süresi ile yalnızca ilk taksit ödeme süresi bir ay uzatılmıştı. Kanun kapsamından faydalanmak isteyenlere de 03/07/2023 tarihine kadar başvurular gerçekleştirilmiştir.

İlgi kanun ile vergi mükellefleri, işverenler veya vatandaşların kanun kapsamındaki mevcut borçlarının işlemiş faizleri silinerek yeni oranlara göre güncellenmiş, peşin veya 48 aya kadar taksitle ödeme imkânı sunulmuştu. Kanunda yapılandırma ihlal halleri belirlenmiş olup, ihlal olması halinde 31/12/2022 öncesi borçlar eski haline dönecek ve ilgili idare tarafından ödeme emri tebliği ile tahsili yoluna gidilebilecektir. Ödeme yöntemini peşin seçenler ile taksitli ödeme planı tercih edenler ilk taksitini 31/07/2023’e kadar ödemesi gerekmektedir. Başvuru esnasında taksitli ödeme yöntemini seçenler yapılandırmanın tamamını peşin öderlerse ayrıca peşin ödeme indiriminden faydalanabilirler. Ayrıca bazı mükellefler vergi incelemelerine muhatap olmamak için matrah artırımında bulunmuştur. Matrah artırımı hükümlerinden faydalanmak için 31/07/2023 tarihine kadar peşin ödemelerin veya ilk iki taksitin ödenmesi zorunludur.

Matrah artırımı ihlali halinde mükellefler üzerindeki inceleme koruması kalkacak ve her an inceleme ile muhatap olunabilecektir. İzleyen taksit ödemeleri ise aylık dönemler halinde devam edecektir. İlk iki taksitin ödenmesi şartıyla bir hesap döneminde en fazla üç taksit ihlal hakkı bulunmaktadır.

Kanun haklarından faydalanmak için peşin ödemenin veya ilk iki taksitin mutlak surette 31/07/2023 tarihine kadar ödenmesi zorunludur’ dedi.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler