Ana SayfaSektörelİlave istihdama teşvik süresi uzatılıyor

İlave istihdama teşvik süresi uzatılıyor

Sakarya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Ocak-2024 olağan toplantısı Vali Yaşar KARADENİZ başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, İŞKUR programlarında yeni düzenlemeyle uygulamaya konulan istihdam destekleri görüşüldü. Ayrıca, uzatılan SGK prim teşvikleri de değerlendirildi. Yeni istihdam destekleri ile teşviklerden iş arayanların ve işverenlerin yararlanmaları çağrısında bulunuldu. Bunun yanında, düzenlenen toplantıda 2023 yılındaki istihdam faaliyetleri ile 2024 yılında düzenlenecek mesleki eğitim kurs ve programları görüşüldü.

Kurumlarımızca yapılan çalışmalar istihdama başarı katıyor.

Sakarya Valisi Yaşar KARADENİZ; “2023 yılının tamamında işverenlerimizden alınan işgücü taleplerinin yaklaşık yarısı karşılanamamıştır. Bu bize, ilave işgücü bulmamız gerektiğinin yanında işgücünün niteliğinin daha fazla arttırılması gerektiğini göstermektedir. Bu doğrultuda,  İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programlarında yapılan yeni düzenleme bu ay itibariyle yürürlüğe girmiş durumdadır. Söz konusu, yeni işe gireceklere ücret desteği ve meslek edinme fırsatı sunan programlardaki işverenlerin istihdam taahhüdü % 70 den % 60 a, istihdam yükümlülüğü de 3 kattan 2 kata indirilmiştir. Sektör kısıtlamalarının da kaldırıldığı program, artık perakende sektörü ile çağrı merkezlerinde de uygulanabilecektir. Böylece, yapılan düzenleme, programdan yararlanacak olan işveren ve iş arayan sayılarını artıracak ve daha fazla istihdam sayılarını yakalamamız mümkün olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.  

Ayrıca, bütün bu süreçlerde, iş arayanlarımız ve işverenlerimizle birlikte, sendikalarımız, organize sanayi bölgelerimiz, belediyelerimiz, üniversitelerimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve İŞKUR, kısacası ilimizin bütün kurumlarının yapmış olduğu çalışmaların istihdamın başarısına katkı sağlamak için olduğunu vurgulayan Vali KARADENİZ, “istihdam önceliğimizdir” ifadesinde bulundu.

İŞKUR aracılığı ile 27.917 kişi işe yerleştirildi.

Tekin KAYA, İŞKUR’un 2023 yılı istihdam faaliyetleri hakkında kurul üyelerine bilgilendirmede bulundu. İŞKUR Müdürü KAYA, kurum personeli tarafından 2023 yılında 15 bin 188 işveren ziyareti gerçekleştirildiğini, ziyaretler sonucu işverenlerimizden 55 bin 355 kişilik iş gücü talebinin alındığını ve 27.917 kişinin de işe yerleştirildiğini paylaştı. İŞKUR’ un kurs ve programlarından yararlanan 3.175 kişinin iş ve meslek sahibi olduğunu, istihdamı teşvik için yine bu dönemde iş arayanlar için yaklaşık 102 Milyon TL ödenek kullanıldığını belirtti. Ayrıca, İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti kapsamında, 44.283 kişiye bireysel danışmanlık hizmeti verildiğini aktardı.

Diğer taraftan, İŞKUR Genel Müdürlüğünün istihdam artırıcı ve işsizliği azaltıcı faaliyetler içinde 2024 yılında kullanılmak üzere İlimize 124 milyon TL ödenek tahsisi edildiğini, söz konusu ödeneğin düzenlenecek kurs ve programlar için kullanılacağını bildirdi.

İlave istihdama teşvik süresi uzatılıyor…

SGK Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ, 2011 yılından beri 6111 sayılı yasa ile uygulanmakta olan teşvik uygulamasının, meclise sunulan ve kabul edilen düzenleme hakkında kurul üyelerini bilgilendirerek, teşvik uygulamasının ilave uzatma ile 2026 yılı sonuna kadar devam edebileceğini belirtti.

SGK İl Müdürü ÇAVUŞ; “özel sektör işverenlerinin, sigortalı yönünden son 6 aydır işsiz olan, işyeri yönünden ise kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilenler için sigorta prim teşviki 2025 yılı sonuna kadar uygulanacaktır. Bunun yanında, teşvik uygulaması Cumhurbaşkanlığımızca 2026 yılı sonuna kadar olmak üzere 1 yıl daha uzatılabilecektir. Söz konusu teşvik sosyal güvenlik sigorta primi işveren payının tamamı oranında, yani % 20,5 destek sağlanmış olacak. Ayrıca, teşvik süreleri; kadınlar, genç erkekler, 29 yaş üstü erkekler ve MYK belgesi olanlar ve mesleki teknik eğitimi bitirenler için farklı sürelerde olmak üzere 54 aya kadar yararlanılabilecektir. Bunun yanında, Ocak-Aralık 2024 dönemi için asgari ücret işveren desteği de günlük 23,33.TL ye ve aylık olarak da 700 .-TL ye çıkarılmış olacaktır” ifadesinde bulundu.

İŞKUR, 4 bin kişilik yeni kurs ve program düzenlenecek

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, yapılan görüşmeler sonucu, ilk etapta yaklaşık 4.100 kişilik Mesleki Eğitim Kursu ile İşbaşı Eğitim Programı düzenlenmesini kararlaştırdı. Düzenlenecek kurs ve programlar, işverenlerin ihtiyaç duyduğu mesleklerde ve istihdam garantili olarak gerçekleştirilecek.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, belirlenen gündem maddelerinin görüşülmesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik liselerde yeni alan/dalların açılmasına ve bazı alan/dalların da kapatılmasına karar verilerek, üyelerin kararlara ilişkin önerilerinin istişare edilmesi sonrası toplantı sonlandırıldı.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler