Ana SayfaSektörelMÜSİAD'ın bu yıl ki mottosu 'Keşfet'

MÜSİAD’ın bu yıl ki mottosu ‘Keşfet’

Siyer Vakfı Başkanı ve Yazar Muhammed Emin Yıldırım MÜSİAD Sakarya Şubesi’nde “Asrı Saadetten Günümüze SÜRDÜRÜLEBİLİR TİCARET” konulu programı gerçekleştirdi

MÜSİAD Sakarya Şubesi’nde gerçekleştirilen program Şehit Bülent Yurtseven Hafız İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi, Haktan Eren Erdemir’in Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu açılış ve selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Bu yıl ki Mottomuzu “Keşfet” olarak belirledik.

Konuşmasına “Keşfet” Mottomuz ve MÜSİAD EXPO hakkında bilgiler aktararak başlayan Filizfidanoğlu;

“Bu yıl ki mottomuzu Keşf-et olarak belirledik. Keşfet mottosuna ilaveten Tanı – Tanıt – Açılım Yap kavramlarını benimseyen bir süreç planladık. Bu bağlamda ilk yurtdışı seyahatimizi de Mart ayı içerisinde Almanya’ya yapmayı planlıyoruz. Üretimin ve istihdamın büyümesi için ihracat yapmak çok daha değerli hale gelmiştir. Her yıl gelişerek ve büyüyerek üyelerimizin dünyaya açılmasında büyük katkı sağlayan ve artık dünya çapında olan MÜSİAD EXPO bu yıl da Kasım ayı başında kapılarını açacaktır. 2020 yılında gerçekleşen MÜSİAD EXPO pandeminin pik yaptığı ortamda bile çok başarılı ve faydalı bir fuar organizasyonu oldu. MÜSİAD EXPO bu yıl bizlere, çok daha yoğun katılım ve uluslararası ziyaretçiler ile birlikte yeni fırsatlar sunacaktır. Bizlere düşen acaba fakat demeden bu fuarda yerimizi almaktır. Erken kayıt fırsatlarından yararlanmak için hepimiz hızlı hareket etmeliyiz.” Cümlelerine yer verdi.

MÜSİAD Sakarya Başkanı İsmail Filizfidanoğlu ardından gecenin konuğu Yazar Muhammed Emin Yıldırım sahnede yerini aldı. Konuşmasına, Allah’a ve Peygamberimiz (s.a.v) selam ve hamd ile başlayan Yıldırım, konuşmasının devamında Müslüman Tüccarın Ticaret Ahlakı nasıl olmalı konusunda önerilerde bulundu.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR TİCARET ANCAK AHLAK ve HUKUK İLE MÜMKÜNDÜR”

“Ticaretin içerisinde olmak, para kazanmak, sahada sürekli başkaları ile rekabet halinde olmak ve bunca şeye rağmen kalbi, gönlü selim bir şekilde muhafaza etmek, korumak çok kolay bir şey değildir. Bir tüccarın bunu sağlayabilmesi için şu hususlara kesinlikle dikkat etmesi gerekir.

* Sağlam bir akidenin inşası

* Ticari hukukun derinlemesine öğrenilmesi

* Sadık ve salih dostların edinilmesi

* Allah’ın, yapılan ticarete ortak edilmesi

* Bir hakikat olan ölümün sürekli hatırda tutulması

Bunlar Müslüman bir tüccarın her daim aklında, zihninde, kalbinde olması gereken ilkelerdir. Sürdürülebilir ticaret ancak ahlak ve hukukla mümkündür. Öncelikle sağlam bir akidenin inşası olmalıdır. Akide işin temeli olduğu için en başa alınması gereken de budur. İman esasları ve bunların hayata yansıtılması çok iyi kavranmalıdır. Sonra ticari hukukun derinlemesine öğrenilmesi gerekir. Helaller, haramlar, mekruhlar, şüpheli şeyler ve İslamın ticari alanda söylediği ilkeler, alış-veriş şekilleri, borçlanma hukuku, faiz meselesi ve daha nice mesele kifayet oranında öğrenilmelidir.’ Cümlelerine yer verdi.


İYİ BİR TÜCCAR’IN, TİCARİ HUKUKA DAİR BİLİNMESİ GEREKENLERİ KESİNLİKLE ÖĞRENMELİDİR!

Bu konuda Hz. Ömerin şu uyarısı unutulmaması gerektiğini öneren Yıldırım;

O der ki: “Bizim çarşımızda, dinde belli bir derinliği olmayan kimselerden başkası alış-veriş yapmasın.” Neden? Çünkü İslamın alış-veriş hukuku meselesinde söylediklerini bilmeyen ve bu konuda belli bir seviyesi olmayan her an yanlış yapabilir, başkalarını yanlış işlere sevk edebilir. Bundan dolayı Müslüman bir tüccar, kesinlikle ticari hukuka dair bilinmesi gerekenleri öğrenmelidir…” dedi.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler