Ana SayfaSektörelMustafa Genç: Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Bir Dönem Başlatacağız

Mustafa Genç: Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Bir Dönem Başlatacağız

Sakarya Ticaret Borsası 3. Meslek Komitesinde yapılan seçimden zaferle ayrılan Mustafa Genç, Sakarya’da tarım ve hayvancılığı hak ettiği noktaya getirmek için büyük hayalleri olduğunu aktararak, “Sakarya’da büyük bir potansiyel var. Yerel yönetimlerimiz ve ilgili kurumlarla Sakarya’da tarım ve hayvancılık sektörlerinde yeni bir dönem başlatmak için projelerimizle göreve talibiz” dedi.

GÖREVE TALİBİZ

Sakarya Ticaret Borsası’nda 1 Kasım’da gerçekleştirilen seçimlerde 3. Meslek Komitesinden meclise giren Mustafa Genç, seçimden önce açıkladığı başkan adaylığının artık resmiyet kazandığını ve adaylığının devam ettiğini ifade etmişti. Seçimlerin hemen ardından yönetim hazırlıklarına başladığını açıklayan Genç, Sakarya Ticaret Borsasının hak ettiği yere gelmesi ve bağlı sektörlerin sorunlarına karşı çözüm üreten daha güçlü bir yapıyı hayata geçirmek istediklerini söyledi. Genç, “Sakarya’da büyük bir potansiyel var. Tarım ve hayvancılık konusunda Türkiye’nin en önemli illerinden biriyiz. Sakarya’nın bu alanlarda yıldızının daha da parlaması için tüm imkanlara sahibiz. Bizler Sakarya Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Esnaf ve Sanatkârlar Birliğimiz, Üniversitelerimiz, Siyasi Parti Temsilcilerimiz ve şehrimizi parlamentoda temsil eden değerli milletvekillerimiz ile işbirliği içinde olarak tarım ve hayvancılık sektörlerinde yeni bir dönem başlatmak için projelerimizle göreve talibiz” dedi.

YENİLİKÇİ VE MODERN BİR TİCARET BORSASI

Genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Amacımız, hızla kalkınan bir şehirde, Genç ve tecrübeli ekibimiz ile Ticaret Borsamıza ivme kazandıracak projeler üretmek. Yatırımcıları doğru kullanarak, kaynaklarımızı bilinçli koordine ederek, Sakarya’nın potansiyelinin çok daha yukarıda olabileceğinin farkındayız. Tarım ve hayvancılığın hak ettiği yere ulaşacağı, adımlarını doğru atan, yenilikçi, modern bir Ticaret Borsası için yola çıktık. Ekibimizde yer alan tüm arkadaşlarımız kendi alanlarında sektörlerini iyi tanıyan ve Sakarya Ticaret Borsası üyelerinin menfaatleri için gece gündüz çalışacak kişilerdir. Tecrübemizle bu görevi layığı ile yapmaya hazırız” diye konuştu.

Genç projelerini ise şöyle özetledi:

ORGANİZE BESİ VE SÜT BÖLGELERİ

“Sakarya tarım sanayi ve kültür kenti. Dolayısıyla Sakarya verimli topraklarıyla tarım ve hayvancılıkta öncü olabileceği bir dönemi pas geçmemeli. Organize edilen besi bölgesi ile süt ve süt ürünlerinde yeniden parlayan bir yıldız olmalıdır. Bizler bu çalışmaları hayata geçirmek istiyoruz. Organize Besi, Süt ve Gıda bölgelerinin inşa edilmesini ilgili kurumlarla sağlayacağız.”

TARIM ARAZİLERİ KORUNACAK

Sakarya Ticaret Borsasının, bürokrasiyle, iş dünyasıyla, şehrin dinamikleri ile birlikte hareket ederek, tarım topraklarını koruyan, üreticiye yeni rotalar oluşturan bir kurum kimliğini kazanması gerekmektedir. Bizler Sakarya’da bir karış tarım toprağının heba edilmesine göz yumamayız. Tarım alanlarının imara açılmaması konusunda şehrimizde var olan hassasiyeti daha da arttırarak devam edeceğiz”

LİSANSLI DEPOCULUK

“Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi kurdu. O tesisi rol model alıp üreticiye, hibe destek sağlayarak şehirde yaygınlaşmasını sağlayabiliriz. Lisanslı depoculuk mısır piyasasının düşmesini nasıl engelleyecekse, atılacak diğer adımlarla Sakarya’nın verimli topraklarının daha çok işlenen, daha çok ürün elde edilmesinin alt yapısını hazırlayıp üreticilerimize sunmalıyız.”

ÇKS SİSTEMİ

“Çiftçi Kayıt Sisteminin daha da geliştirilmesine öncülük etmeliyiz. Tapu veya başka sorunlar nedeniyle devletin desteklerinden faydalanamayan üreticiler için Üretici Kayıt Sistemi hayata geçirilmek için çaba sarf etmek istiyoruz.”

HAYVAN PAZARI

Erenler’de bulunan canlı hayvan pazarını daha modern bir şekle büründürmek istiyoruz. Kurban Bayramı öncesinde değil, fiziki ve teknik altyapısını oluşturup her dönem etkin olması sağlamak istiyoruz. Bölgenin canlı hayvan ticareti bizim şehrimizde dönsün istiyoruz”

SÜS BİTKİCİLİĞİ

Ayrıca Sakarya Ticaret Borsası, Süs Bitkiciliği ve seracılık alanlarında çok daha aktif olmalıdır diye düşünüyoruz. Ülkenin önemli süs bitkiciliği merkezi Sakarya’da fuarın dışında da aktiviteler düzenlenmeli. Ticaret Borsası, üretimi artırıp yeni pazarlar için öncü olmalıdır.”

BÜYÜKŞEHİR İLE ROL MODEL İŞLEME

“Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce tarım konusunda gerçekten de önemli bir isimdir. Başkanlığı döneminde tarım alanında yaptıklarını takdir ediyor ve destekliyoruz. Sakarya Ticaret Borsası olarak Büyükşehir ile daha yakın çalışmalar yapmamız gerekmektedir. Çünkü Sayın  Ekrem Yüce gibi, tarım ve hayvancılığa bu kadar önem veren bir ismin başımızda olması Sakarya için bulunmaz bir lütuftur. Büyükşehir Belediyemiz ile Sakarya’da tarımı kalkındıracak ve Türkiye’de rol model olacak bir işbirliğini hayata geçirmeye kararlıyız”

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler