Ana SayfaSektörelSakarya İş Dünyasının Ocak Ayı İhracatı 742 Milyon Dolar

Sakarya İş Dünyasının Ocak Ayı İhracatı 742 Milyon Dolar

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre Türkiye 2024 Ocak ayında 2023’ün aynı ayına göre yüzde 3.6’lık artışla 20 milyar 28 milyon dolar olarak gerçekleştirdi.

TİM’in açıkladığı veriler baz alındığında Sakarya iş dünyası ise Ocak ayında yeni yıla bir önceki aya göre yüzde 19, geçen yılın Ocak ayına göre ise yüzde 16’lık düşüşle başladı. 451.6 milyon dolarlık ihracat yaparak geçtiğimiz ayı en çok ihracat yapan 7. il olarak kapattı.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan firmaların faaliyetlerini yürüttükleri illerden gerçekleştirdikleri ihracatı temel alan “Faaliyet İllerine Göre İhracat” rakamlarına göre ise Sakarya 2024 Ocak ayında 742 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek toplam ülke ihracatının 3,7’sini tek başına gerçekleştirmiştir.

Ocak ayında Sakarya ihracatında sırasıyla otomotiv endüstrisi, demir ve demir dışı metaller, çelik, kimyevi maddeler ve mamulleri ile makine ve aksamları başı çekti. Kentin ihracatta lokomotif sektörü otomotiv, toplam ihracatın yüzde 87’sini karşıladı.

Sakarya iş dünyası Ocak ayında serbest bölgeler dahil dünyanın 110 noktasına ihracat gerçekleştirdi. İhracatta başı çeken ilk 5 ülke ise sırasıyla; Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Polonya ve İspanya oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2023 yılının kapanış verilerine göre Sakarya’da İhracatın ithalatı karşılama oranı 2022’ye kıyasla %5 artışla %154 olarak gerçekleşti. Ayrıca dış ticaret fazlası da 2022’ye göre %25 artarak 2,1 milyar TL oldu.

Dış ticaret rakamlarını değerlendiren SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “2024 yılının ilk ayında şehrimizde faaliyet gösteren firmalarımız 742 milyon dolar ihracat ile ülkemizin ihracatına 3,7’lik bir katkı sağladı. Ticaret Bakanlığımızın geçtiğimiz ay yayınlamaya başladığı faaliyet illerine göre ihracat istatistikleri şehirlerin gerçek üretim ve ihracatını gücünü ortaya koyması bakımından çok yararlı oldu. 2023 yılını rekor bir ihracat, rekor bir dış ticaret fazlasıyla kapattık ve Sakarya’nın tükettiğinden fazlasını üreten ve dünyaya satan bir il olduğunu yine gösterdik.

TİM verilerine göre ihracatımızda Ocak ayında yaşanan düşüş telafi edilebilir bir orandadır. Ve bizim iş dünyamız dirayetli ve üretken duruşu ile ekonomiye değer katmaya devam edecektir.

Ülke olarak ekonomimiz, büyük bir darboğazdan çıkış arifesinde. Temennimiz şu anda uygulanmakta olan kurallara uygun, şeffaf ve öngörülebilir para politikasının devam etmesidir. 2024’ün hem riskleri hem de fırsatları barındıracak bir yıl olabileceğini düşünüyorum. Üreten, değer katan ve nitelikli Türk menşeili ürünlerin dünya pazarında yer alması için çabalayan Sakarya’mız özelinde tüm Türk iş dünyasına teşekkür ediyorum.” dedi

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler