Ana SayfaSektörelSATSO Nijerya Heyetini Ağırladı

SATSO Nijerya Heyetini Ağırladı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Nijerya’dan gelerek Sakarya’yı ziyaret eden Nijer Eyaleti resmi temsilcilerini ağırladı.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ev sahipliğindeki programa heyeti Sakarya’da ağırlayan Sakarya Büyükşehir Ekrem Yüce ve Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı iştirak ederken Nijer Eyaleti heyetinde ise Yatırım Ajansı, Devlet Yatırım Danışma Konseyi, Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Altyapı Bakanlığı, Devlet Yatırım Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Hayvancılık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’ndan üst düzey yöneticileri ile TARIMKON Genel Başkanı Hakan Yüksel, TARIMKON Yetkilileri ve SATSO üyesi firma temsilcileri yer aldı.

Toplantıda, Sakarya ve Nijer Eyaleti arasında ticari hacmi artırma, çeşitli projelerde iş birliği oluşturma konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

Nijer Eyaleti heyetini SATSO’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ; “Üreten şehir Sakarya’ya hoş geldiniz. 70’den fazla milletin bir arada dostça yaşadığı her geçen gün artan nitelikli nüfusu, sahip olduğu ve bütün yolların içinden geçtiği stratejik konumu, hem sanayi hem de tarımsal üretime verdiği önem ve ihracatın hızlanması ile günden güne büyümeye devam ediyor. Sakarya her zaman tükettiğinden daha fazlasını üreten bir şehir olarak öne çıkmıştır. Yıllık 10 milyar doların üzerinde dış ticaret hacmine sahip şehrimiz 81 il arasında en çok ihracat yapan 7. il konumundadır.

Nijerya ile ticaret konusunda yabancı değiliz. Aramızda ciddi bir ticari hacim var. Şehrimizden Nijerya’ya özellikle demir/çelik ürünler, elektrikli makine ile mekanik cihazlar ve teçhizatlar, kireç, çimento gibi hammaddeleri ihraç ediyoruz. Nijerya’dan da hammaddesi plastik ürünler, kakao ve mamülleri, meyve, yemişler ve tohumlar gibi birçok ürün ithal ediyoruz. Bu doğrultuda Nijerya ile iş birliğine yönelik nitelikli adımlar atılması bizleri ve üyelerimizi oldukça memnun edecektir. Şehir ekonomisinin yüzde 90’dan fazlasını oluşturan SATSO üyelerinin sahip olduğu potansiyel her iki ülkenin yararına olacaktır.” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Çok güçlü bir şehirdesiniz. Önemli dünya markaları şehrimizde üretim yapıyorlar ve ciddi iş insanına mensubuz. SATSO, Sakarya’yı her alanda geliştirmek için çalışan köklü bir geçmişe sahip bir kurumdur. Sakarya’da tarım sektörü de sanayi sektörü de önemli yer tutmaktadır. Tarım alanlarının korunmasına bu anlamda bütün kurumlarımız hassasiyet göstermektedir. Sakarya üreten bir şehir. 2 üniversitemizde Nijeryalı öğrenciler eğitim görüyor ve onları şehrimizde misafir ediyoruz. Türkiye’de işsizlik oranı en düşük illerin başında Sakarya gelmektedir. Toplantımız hayırlı, kaynaşma ve tanışmaya, yeni iş birliğine vesile olsun.” dedi

Nijer Eyaleti Heyeti adına konuşan Nijerya Yatırım Ajansı CEO’su Aminu Süleman Takuma, “SATSO’da bulunmaktan dolayı çok memnunuz. Nijer Eyaletine mensup 9 şehrin temsilcisi burada bizlerle birlikte. Sakarya ile ortak ticaret yapmak için, iş birliğini geliştirmek için buradayız. Nijer eyaletinde birçok ticari faaliyet var. Ekrem Başkan bizi ziyaret ettiğine kendisine tesislerimizi de tanıttık. Türk yatırımcılar için Nijer eyaletinde yatırım fırsatları var. Çeşitli cazip teşvik paketleri uygulamalarımız ile yatırım kolaylaştırıyoruz. Bu yıl bitmeden Sakarya’ya tekrar iş insanlarımız ile de gelmeyi istiyoruz. Ortak ticari ve ekonomik iş birliği açısında B2B görüşmeler yapmayı umuyoruz. SATSO’ya ev sahipliği ve nazik misafirperverliği için teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Toplantı, SATSO Hizmet Binası Fuaye alanında Nijer Eyaleti Resmi Temsilcileri ve SATSO Üyelerinin ikili görüşmeleri ile devam ederek noktalandı.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler