Ana SayfaSektörelSATSO’da Yerinde Kentsel Dönüşüm Değerlendirildi

SATSO’da Yerinde Kentsel Dönüşüm Değerlendirildi

SATSO 18 ve 34. Meslek Komiteleri ortak toplantıda Adapazarı Belediyesi’nin riskli yapıların dönüşümüne ilişkin Plan Notu’nu değerlendirdi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 18. Meslek Komitesi (Mimarlık-Mühendislik Hizmetleri) ile 34. Meslek Komitesi (Müteahhitlik Faaliyetleri) düzenledikleri müşterek toplantıda Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Özden’i ağırladılar.

Toplantının ev sahipliğini SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Gazi Kılıçaslan ve Adapazarı Belediyesinde Meclis Üyeliği görevinde de bulunan SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Behlül Bayrak, Meclis Başkan Yardımcısı Murat Ekşi 18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül, 34. Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Haldızoğlu yaptı.

İlgili komitelerden SATSO meclis üyeleri Adapazarı Belediyesi Emlak İstimlak ve Plan ve Proje Müdürü Yasin Keserin de hazır bulunduğu toplantıda Adapazarı Belediye sınırları içerisinde planlanan kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulunuldu.

Toplantıda 18. Meslek Komitesi tarafından çalışmaları yapılan ve SATSO Meclis Toplantılarında, Komitenin faaliyetlerinde sıklıkla dile getirilen “Parsel ve Bina Bazlı Yerinde Dönüşüm Planı” ile ilgili Adapazarı Belediyesinin hazırlayıp Meclisine sunmayı planladığı plan notuna yönelik SATSO sektör temsilcilerinin görüşlerine başvuruldu.

Toplantıyı değerlendiren SATSO 18. Meslek Komitesi Başkanı İlker Ergül, şehrin önemli bir konusu üzerine ilgili sektör ve kurumların iş birliği ve istişaresinin önemine değinerek şunları dile getirdi: İlimiz depreme hazırlığı konusunda verimli bir toplantı oldu. 18. Meslek Komitesi olarak önceki dönemlerden beri dile getirdiğimiz yerinde parsel ve bina bazlı dönüşüm fikri Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere İlçe Belediyelerimizde karşılık buldu. Plan notu olarak onaylandı. Adapazarı Belediyemiz riskli yapılara yönelik plan hükümleri hazırladılar ve bizden bu konuda sektörel anlamda görüş talep ettiler. Biz de 34. Meslek Komitemiz ortaklığında bu plan hükümlerini inceledik. Hazırlanan çalışmayla ilgili ilgili görüşlerimizi bildirdik. Öncelikle çalışma için Adapazarı Belediyemize ve tüm yetkililerine teşekkür ediyoruz. Bu çalışmayı önemsiyoruz ve Sakarya’nın depreme hazırlıklı olması, olası bir depremde en az can ve mal kaybıyla atlatılması adına diğer İlçe Belediyelerimizin de örnek almasını umuyoruz. 99 depremi öncesinden ve o yılların deprem yönetmeliğine göre inşa edilen çok katlı binaların yeni bir depremi kaldırması mümkün değil. Kentsel dönüşüm sürecinin tıkanmaması adına çok katlı binaların yerinde dönüşümünde, bu yöntem birçok bina ve mal sahipleri için bir çözüm olabilecektir.  

Ortak toplantıda 34. Meslek Komitemizin de Üyeleriyle hemfikir olarak plan notunda pratikte sorun teşkil edebilecek, engel olabilecek ya da zorluk çıkarabileceğini düşündüğümüz maddeler ile ilgili endişelerimizi Başkan Yardımcımıza ilettik. Kendileri de taslak olan bu çalışmanın bu tür geri dönüşlerle en verimli şekilde hazırlanacağını, revize edileceğini belirttiler.

Sağlıklı ve sorunsuz bir kentsel dönüşüm için önemli bir adım olacağına inandığımız bu çalışmaların zaman içerisinde daha da gelişeceğini düşünüyoruz. İş birlikleri için Adapazarı Belediyemize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Özden ise hazırlanan riskli yapıların dönüşümüne ilişkin plan notu taslağı ile ilgili değerlendirmede bulunarak “Belediye Başkanımız Mutlu Işıksu’nun liderliğinde ilçe sınırlarımızda kentsel dönüşüme verdiğimiz önem kamuoyunun takdirindedir. Bu alanda yapılan tüm çalışmalarda ilklere imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz ve yaptığımız tüm çalışmaları da istişare hukukuna riayet ederek başta SATSO olmak üzere ilgili kurumların görüşlerini alarak neticelendiriyoruz. SATSO önemli bir paydaşımızdır. Görüş önerileri ve fikirleri ile yol alırken destek aldığımız kurumlarımızdandır. Şehrin merkezinde hızla devam eden Ada Hayat Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi de bu anlayışımızın en güzel örneğidir. Bu tarihi çalışma bir başlangıç olsun, iyi bir örnek olsun arzusundayız. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızda da bu anlamda önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Sektör temsilcilerimiz, riskli yapıların dönüşümüne ilişkin plan notu çalışmamıza yönelik tavsiyelerini ve ön görülerini bizlerle paylaştılar. Bu tür çalışmalarla dönüşümün sağlıklı bir şekilde olması, devamının gelmesi, bizim en büyük arzumuzdur. Bu istikamette devam edeceğiz. Bizim için aslolan Adapazarı’mızın daha müreffeh yarınlara kavuşmasıdır. Adapazarı’mızı çok seviyoruz ve tüm güzel çalışmalarımızın Adapazarı’mıza değer olduğunu da ifade ediyoruz. BU doğrultuda bizlere destek veren başta SATSO olmak üzere, istişarelerimize katılan, kalbi Adapazarı’mız için atan ve bizlere destek olan, olumlu-olumsuz tüm görüşlerini paylaşan ve takipçisi olan herkese çok teşekkür ediyoruz.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler