Ana SayfaSektörelSüpürgecilik bir el sanatı olarak değerlendirilmeli

Süpürgecilik bir el sanatı olarak değerlendirilmeli

Kocaeli Üniversitesi İzmit Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Aromatik Bitkiler Programı Bölümü Öğretim Görevlileri ve Öğrencileri Sakarya Ticaret Borsasını ziyaret etti.

Ziyarette Sakarya Ticaret Borsası Meclis Başkan Yrd. Kenan Akçan ve Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Arslan, Genel Sekreter Yasemin Arıkan, Canlı Hayvan Borsası Veteriner Hekimi Ahmet Talha Atabek, STB Lisanslı Depo Müdürü Samet Korkmaz hazır bulundu. Ziyarette borsa ve borsacılık faaliyetleri hakkında bilgiler verildi.

STB Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Arslan süpürgecilik mesleğinin teknolojiye yenik düştüğünü belirterek “ Eskiden süpürgecilik gözde mesleklerdendi. Tüketicinin tercihini konfordan yana kullanması, el süpürgesi üreten atölyelerin bir bir kapanmasına neden oldu. Sürdürülebilirliğin sağlanması için süpürgecilik bir el sanatı olarak değerlendirilmeli ve desteklenmeli. Türkiye’nin önemli süpürge üretim merkezlerinden olan Sakarya Süpürgesinin Coğrafi işaretini borsa olarak ilimize kazandırmaktan dolayı mutluyuz” ifadelerini kullandı.

STB Meclis Başkan Yrd. Kenan Akçan Tarım ve hayvancılık sektörünün hayati öneme sahip sektörler olduğunu belirterek “Türkiye’deki damızlık hayvanların azalmasından ve besi hayvanlarının yem girdilerinin yüksek olmasından dolayı genç nesil eskisi gibi besi hayvancılığı yapmıyor. Bir süreden beri besiciler kestikleri hayvanların yerine yenisini koyamıyor. Bu gelecek açısından en büyük risk. Türkiye’nin ithalata değil, üretim seferberliğine ihtiyacı var. Bunun için üretimi artıracak önlemler alınmalı” ifadelerini kullandı.

STB Gıda kontrol Laboratuvarı, Canlı Hayvan Borsası ve Lisanslı depo saha ziyaretleri ile faaliyetlerle ilgili bilgiler verildi.

- REKLAM -spot_img

Diğer Haberler